среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ploty z plastiku na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na plot PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachetki z plastyku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa konstruuje się z skał przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych kształtach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia z plastyku z Starego Sącza należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий