понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia plastikowe stawia się w słonecznych elementach, gdzie szybko rosną oraz silnie się zagęszczają. Wiele uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również sporo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastiku zdołają być niesłychanie wysmukłe, choć wypada je cyklicznie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий